Elders in Classrooms: Living Treasures


Lillian Austin, Yaxdulák Shangukeidí (Eagle/Thunderbird)
Carol Brady, Koodus dei Naanyaa.aayí (Eagle/Wolf)
Irene Hunter Cadiente, Jigeit Tláa - Teikweidí (Eagle/Brown Bear)
Dr. Nora Marks Dauenhauer, Keixwnéi - Lukaax.ádi(Raven/Sockeye)
Dr. Richard Dauenhauer , Xwaayeenák - Chookaneidí (Eagle/Brown Bear)
Selina Everson, Kaseix - Deisheetaan (Raven/Beaver)
Flora Huntington, Yaanda Yein - Tsaagweidi (Eagle/Seal/Double KillerWhale)
David Katzeek, Kingeisti - House Leader of Shangukeidi (Eagle/Thunderbird)
Ed Kunz, Sei Taan - L’uknax .ádi (Raven/Coho) and wPercy Kunz, Koowaa - Kaagwaantaan (Eagle/Wolf)
Carolyn Martin – Wooshketaan (Eagle/Shark) and wJohn Martin, Keiheenák’w - House Leader T’akdeintaan (Raven/Sockeye)
Helen Sarabia, Kaachkoo.aakw – Gaanax.teidí (Raven/Wood Worm)
Florence Sheakley, Kaakal.aat - Lukaax.ádi (Raven/Sockeye)
Helen Watkins, Khaa hani– Shangukeidi (Eagle/Thunderbird) & Ray Watkins, Kaa Kinch – Lukaax.adi (Raven/Sockeye)

Organizations


Alaska Native Brotherhood Grand Camp wWilliam Martin, President
Alaska Native Sisterhood Grand Camp wFreda Westman, President; and wBev Russell, 1st Vice-President
Alaska Native Brotherhood Camp 70 wMarcelo Quinto, President
Alaska Native Sisterhood Camp 2 wRhonda Butler, President
Douglas Indian Association wClarence “Butch” Laiti, President / Chair
Douglas Indian Association wAndrea Cadiente-Laiti, Tribal Administrator (GHF President) (NEAC)
Goldbelt Heritage Foundation wDionne Cadiente-Laiti, Executive Director (NEAC)
Sealaska Heritage Institute wDr. Rosita Worl, President
Sealaska Heritage Institute wJackie Kookesh, Education Dept. Director (NEAC)
Tlingit & Haida Central Council wEdward K. Thomas, President
Tlingit & Haida Central Council - Georgia Finau, Director of Employment and Training
Tlingit & Haida Central Council w Brenda Chapman, TANF Manager
Tlingit & Haida Central Council wLaird Jones, JOM Program Director (NEAC) and wMischa Plunkett-Jackson, JOM Counselor
Tlingit & Haida Central Council wFrancine Eddy Jones, Tribal Family & Youth Services Director
Tlingit & Haida Central Council wAlbert Rinehart, Headstart Director (NEAC)
UAS - wRonalda Cadiente-Brown, PITAAS Director (Preparing Indigenous Teachers and Administrators for Alaska Schools) (NEAC)
UAS - wRhonda Hickok – Adjunct Professor / MAT Multi-Cultural Education
UAS - wAlberta Jones, Assistant Professor of Education
UAS wLance Twitchell, Associate Professor of Alaska Native Languages
UAS wJoseph G. Nelson, Vice-Chancellor Enrollment, Student Affairs (NEAC)
UAS wDr. Dan Monteith, Associate Professor of Anthropology, Arts/Sciences – Social Science /Anthropologyv UAS wFrank Coenraad - AKLAN Program Director
UAS wDr. Mark Standley - Professional Education Center Director
Indian Studies Parent Advisory Committee wEd Hotch (NEAC), Genevieve Cadiente & TCLL Parent Committee – Melanie Guthrie
Shangukeidí (Eagle/Thunderbird)
Carol Brady, Koodus dei - Naanyaa.aayí (Eagle/Wolf)
Irene Hunter Cadiente, Jigeit Tláa - Teikweidí (Eagle/Brown Bear)
Dr. Nora Marks Dauenhauer, Keixwnéi - Lukaax.ádi(Raven/Sockeye)
Dr. Richard Dauenhauer, Xwaayeenák - Chookaneidí (Eagle/Brown Bear)
Selina Everson, Kaseix - Deisheetaan (Raven/Beaver)
Flora Huntington, Yaanda Yein - Tsaagweidi (Eagle/Seal/Double Killer Whale)
David Katzeek, Kingeisti - House Leader of Shangukeidi (Eagle/Thunderbird)
Ed Kunz, Sei Taan - L’uknax .ádi (Raven/Coho) and Percy Kunz, Koowaa - Kaagwaantaan (Eagle/Wolf)
Carolyn Martin – Wooshketaan (Eagle/Shark) and John Martin, Keiheenák’w - House Leader T’akdeintaan (Raven/Sockeye)
Helen Sarabia, Kaachkoo.aakw – Gaanax.teidí (Raven/Wood Worm)
Florence Sheakley, Kaakal.aat - Lukaax.ádi (Raven/Sockeye)
Helen Watkins, Khaa hani– Shangukeidi (Eagle/Thunderbird) & Ray Watkins, Kaa Kinch – Lukaax.adi (Raven/Sockeye)




  © Copyright 2014 Juneau Indian Studies